انواع فیلترهای دوربین عکاسی

41yqg2KsNTL

انواع فیلترهای دوربین عکاسی

نمایندگی مرکزی کانن می خواهد در این مطلب به انواعی از فیلتر های دوربین عکاسی بپردازد.

 

فیلتر Polarizer

فیلتر پولارایزر یکی از انواع فیلتر های عکاسی است که جهت تغییر در نور ورودی به دوربین عکاسی و تأثیر بر رنگ‌ ها مورد استفاده قرار می دهد.
نور خاصیتی به نام پولاریته یا قطبیت دارد که زاویه محور موج الکتریکی نور را با محور مبنا مشخص می‌کند. همانطور که می دانید نور در همه ی جهات و زوایا حرکت و به سطح اشیاء برخورد می ‌کند و سپس در همه جهات ممکن، منعکس می ‌شود. اما در سطوح غیر فلزی مخصوصا آب و شیشه ، امواج نوری پس از برخورد با سطح آن‌ ها فقط در یک جهت انعکاس پیدا می ‌کنند که اصطلاحاً می‌گویند، امواج پولاریزه یا قطبی شده‌اند.

فیلتر پولارایزر مانع و سدی بر سر راه این امواج ایجاد شده می شود و از ورود آن‌ها به عکاسی شما جلوگیری می‌ کند. در نتیجه  با استفاده از فیلتر پولارایزه انعکاس‌ها را می توانید به راحتی حذف کنید.

همچنین یکی دیگر از استفاده های این فیلتر آن ایت که تصاویری که با این فیلتر گرفته می ‌شوند، واضح تر و دارای غلظت رنگ بالاتری هستند.

polarizer-filter-example

 

فیلتر Sky Light

این فیلتر با کاهش تأثیر گرد و غبار که باعث وضوح بیشتر تصویر می ‌شود عملکردی شبیه فیلتر فرابنفش دارد.

orig

فیلتر مادون قرمز شیشه ای

این فیلتر یک فیلتر کاملاً تیره ‌است که با چشم انسان نمی توان پشت آن را دید، کار این فیلتر آن است که نور مرئی را حذف کند و فقط نور مادون قرمز را از خود عبور دهد. ضمناً این فیلتر در کمّیّت نور نیز تأثیر دارد و استفاده از آن باعث گشادگی بیشتر دیافراگم یا کاهش سرعت شاتر می شود.

seoip-00

فیلتر کاهنده نور

فیلترهای ND یا کاهنده نور، فیلتر هایی هستند که شدت نور را کم می‌ کنند. این فیلتر ها زمانی کاربرد دارند که لازم باشد سرعت شاتر را بیشتر از آنچه دیافراگم اجازه می ‌دهد کاهش داد یا دیافراگم را بیشتر از آنچه سرعت شاتر اجازه می‌دهد، باز کرد. فیلتر های کاهنده نور، خاکستری رنگ هستند و غیر از کاهش نور ورودی، هیچ تأثیری بر مقدار رنگ‌ ها ندارند.

Neutral_density_filter_demonstration

برای اطلاعات بیشتر در مورد قیمت دوربین های کانن و همچنین تعمیر دوربین خود با نمایندگی مرکزی کانن تماس بگیرید.

درباره نویسنده