انواع قابلیت های دوربین کنون

انواع عملکردهای دوربین کنون

انواع قابلیت های دوربین کنون

انواع قابلیت های دوربین کنون

انواع قابلیت های دوربین کنونزمانی که شما تنها اولین Canon DSLR خود را تهیه کرده اید یا اینکه بار سوم است که آن را می خرید، هر بار شما چیز جدیدی را کشف می کنید؛ مثلا راه های جدیدی را برای تنظیم دوربین به صورت دستی می یابید، یا اینکه کنترل آن را برای خودتان ساده تر می کنید، یا به وضوح عملکرد های چشمگیری که قبل از این درباره آن نمی دانستید واقف می شوید؛ که به طرز بسیار واقعی سبب بهبود روش های کاربردی در عکاسی می شود. ولی چه کسی واقعا زمانی را برای خواندن کتاب های راهنمایی اختصاص می دهد؟ شاید شما بهترین دوربیین کنون را داشته اید ولی تا به حال فکر کرده اید که چگونه بیشترین بهره وری را از آن کسب کنید؟ با دنیای دوربین همراه باشید تا با انواع قابلیت های دوربین کنون آشنا شوید:

ما به آرشیو فوتو پلاس (PhotoPlus) رجوع کردیم تا به شما کلکسونی از 50 شگرد از دوربین های برتر کنون را معرفی کنیم و بینشی را برای شما فراهم کنیم تا به شما در رسیدن به پتانسیل اصلی دوربینتان کمک کند. این شگرد ها بیشتر مرتبط با مدل های در رنج Canon EOS 2000D تا  5D Mark IV هستند؛ و به این دلیل انتخاب شده اند که در وقت شما صرفه جویی کنند و به شما برای رسیدن به اهدافتان کمک خواهند نمود. از وسایل نگه دارنده دوربین گرفته تا پوشش دوربین و فلش و مهارت های نمایشی دوربین همگی برای کمک به شما برای آشنایی با دوربین در چندین پاراگراف توضیح داده شده است.

انواع قابلیت های دوربین کنونانتخاب حالت عکس

یکی از عملکرد های حالت های عکس کنون انواع مختلفی  مانند زبری و تیزی (sharpness)، کنتراست (contrast)، اشباع (saturation) و طراز رنگی است که می تواند به عکس های شما اضافه شود.

علی رغم برخی از اسم های مشابه مشترک درباره مود های صحنه ای دوربین، افکت های ساده ای هستند که بر یک عکس اضافه می شوند و در کنترل دیگر تنظیمات هیچ تاثیری ندارند.

برای مثال انتخاب حالت عکس پورتره، درجه رنگی را تنظیم می کند و تیزی را برای ایجاد نتیجه ای یکنواخت تر کاهش می دهد، همچنین درجه پوست را نیز بهتر می کند؛ این مورد هیچ تاثیری در  نمایش، زوم کردن و درایو مود (drive mode) ندارد.

شما می توانید تا حالت های عکس را بر روی دوربین خود تغییر دهید و حالت دلخواه خودتان را برای قسمت تغییر دهنده حالت دوربین آماده کنید.

 

 

انواع قابلیت های دوربین کنون

  1. کیفیت عکس

برای عکس با کیفیت، شما بایستی فایل های خام را استفاده کنید، اگرچه این مورد می تواند زمان زیادی را برای ذخیره کردن در حافظه مموری صرف کند و قبل از اشتراک گذاری آنلاین یا پرینت آن ها نیازمند فرایند طولانی باشد.

برای اشتراک عکس برداری (shoot) راحت تر و سریع تر، بالاترین کیفیت فرمت JPEG را انتخاب کنید. شما می توانید فایل های خام و JPEG ها را به طور هم زمان در حافظه مموری ذخیره کنید، اگرچه که این مورد باعث زودتر پر شدن حافظه خواهد شد.

 

انواع قابلیت های دوربین کنون

 

گرد و غبار روی دوربین را پاک کنید

گرد روی سنسور دوربین به صورت حباب های تیره بر روی تصویر نمایان می شود. برای پیش گیری از گرد و غبار و سایر ذرات بر روی دوربین خود، از تغییر لنزها در آب و هوای بادی خودداری کنید.

آیا می دانستید که شما می توانید پوشش خارجی دوربین و پوشش پشت لنز ها را در کنار هم قرار دهید تا از نفوذ گرد و غبار به داخل آن جلوگیری شود؟

دوربین را تمیز نگه دارید

اگر هر چیزی از نظر چشمی دوربین عکاسی کمی غبار آلود به نظر می رسید، این بدان معنی نیست که سیستم زوم دوربین شما خراب است. در  EOS DSLRها از مدل 200D به بالا یک گردانه ای برای تنظیم دیوپتر در قسمت پشت محفظه ی چشمی دوربین ( rubber eyecup) تعبیه شده است.

این سیستم امکان تنظیم زبری را به عکس های دوربین می دهد. اینکه شما تاثیر افکت را بر روی صفحه نمایش خود ببینید بسیار راحت تر است تا اینکه به عکسی که بر روی آن تنظیماتی را ایجاد کرده اید، نگاه کنید.

 

انواع قابلیت های دوربین کنون

 

یکی از مود های منطقه خلاق (Creative Zone modes ) را انتخاب کنید- بخش هایی با نام M, AV,TV, P – و آپشن های منوی دیگری را نیز می توانید از حالت قفل در بیاورید که از انواع آن می توان به My Menu tab سبز رنگ اشاره نمود. این مورد به شما این امکان را می دهد تا تنظیماتی که از آن ها مکررا استفاده می کنید را در یک منطقه ای ذخیره کند، بنابراین شما می توانید به سرعت به هر کدام از آن ها دسترسی داشته باشید.

دوربین شما شاید این امکان را به شما می دهد که صفحات مختلفی را در آپشن My Menu ذخیره کنید، و تنظیمات نمایشی منو را هم تغییر دهید تا اینکه بخش سبز رنگ به طور اتوماتیکی، در ابتدا و زمانی که شما دکمه منو را فشار می دهید نمایش داده می شود.

 

انواع قابلیت های دوربین کنون

مطالب مرتبط : 10 مورد از تنظیمات دوربین کنون

بازنگری عکس ها

شما می توانید مقادیر اطلاعات نمایش داده شده بر روی صفحه دوربین خود را در مواقعی که عکس های مختلف را با فشار دادن دکمه INFO و DISP می بیینید را تغییر دهید.

نمایشگر اطلاعات مورد علاقه خود را انتخاب کنید و این حالت نمایش پیش فرض شما در هنگام فشار دادن دکمه Playback می باشد.

هم چنین، از فعال بودن چرخش خودکار در قسمت  Set-up Menu ی زرد رنگ مطمئن شوید؛ که این بدین معناست که شما مجبور به چرخش خودکار دوربین برای نمایش عکس های عمودی نیستید.

  1. قطع صدای دوربین

با قطع صدای تایمر دوربین و بخش تثبیت زوم دوربین از قسمت Shooting menu قرمز رنگ، عکاسی خود را بدون سر و صدا انجام دهید. فقط در زمانی که قصد دارید زوم دستی انجام دهید، این کار را انجام ندهید – که در این حالت دوربین صدای بیب را در هنگام شناسایی جسم  ایجاد می کند.

به روز رسانی سفت افزار(Firmware)

کنون Firmware را منتشر کرده است-0 نرم افزار که به شما این اطمینان را می دهد که عملکردهای  EOS به درستی انجام می شوند- که این نرم افزار را می توانید در دوربین خود بارگذاری کنید. و از طریق Set-up menu زرد رنگ می توانید بفهمید که کدامFirmware را نصب کرده اید.

از وب سایت کنون بازدید کنید تا از آخرین آپدیت های آن مطلع شوید- شما ملزم خواهید بود تا firmware را به کارت حافظه دانلود کنید، و کارت حافظه را در دوربین قرار دهید و دستور العمل های روی نمایشگر firmware را دنبال کنید. یا اینکه می توانید دوربین را به کامپیوتر وصل کنید و از EOS Utility برای بررسی و آپدیت firmware استفاده کنید.

 دکمه Set

به طور پیش فرض، دکمه Set در هنگام عکس برداری هیچ عملکردی ندارد. شما می توانید یک عملکرد را به این منوی عملکردی قابل تنظیم تخصیص دهید- در اینجا به دنبال دکمه  Assign SET یا Custom Controls بگردید.

در بین انواع مختلفی از دوربین ها آپشن های متفاوتی وجود دارد، ولی تخصیص عمق عملکرد پیش دید میدانی (field preview function) بر روی  EOS هایی که کمبود این دکمه را دارند، مفید واقع خواهد شد. آپشن دیگر داشتن دکمه Set این است که در هنگام بازنگری بزرگنمایی فوری را برای شما فراهم می آورد.

کنترل دوربین

فشار دادنِ دکمه ی نمایشگر، کنترلی سریع (Quick Control) را برای شما فراهم می آورد و شما در این قسمت قادر خواهید بود تا تنظیمات دوربین را بدون ورود به قسمت منو تنظیم کنید.

اگرچه شما می توانید آپشن را کلیک کنید و دکمه Set را فشار دهید تا نمایشگر جداگانه ای برای هر آپشن ایجاد شود و از این طریق با نشان کردن عملکرد و چرخش در جهت اصلی برای ایجاد تنظیم ، در زمان خود صرفه جویی کنید.

این میانبر برای مود عکسبرداری ( shooting mode) ، کنترل های اختیاری(Custom Controls) و یا تغییر مکان و طبقه بندی تعادل سفیدی (White Balance Shift/Bracket.) کاربردی ندارد.

تصحیح لنز

یکی از قابلیت های دوربین کنون با کنترل تصحیح لنز است که از این طریق افکت های مشکلات نوری همچون انحراف پر رنگی، اعوجاج به طور خودکار این مشکلات را اصلاح می کنند.

آپشن های موجود گوناگون هستند: EOS 2000D شما را قادر می سازد تا گوشه های تیره عکس را با تصحیح روشنایی پیرامونی خود اصلاح کنید؛ در مقابل،    EOS 5D Mark IV مجموعه ای از تنطیمات را جهت توانایی خاموش و روشن شدن دارد.

توانایی تشخیص انکسار نور

اگرچه شما ممکن است که فکر کنید کوچکترین روزنه موجود روی لنز شما نتایج تیزتری را ایجاد می کند، ولی این مورد همیشه صادق نیست.

لنز هایی مثل f/22 و f/32  نسبت به  f/8  یا   f/11 نتایج یکنواخت تری  را ایجاد می کنند، بنابراین از منفذهای حداقلی و کوچک فقط در صورتی که مجبور هستید استفاده کنید.

  1. اندازه گیری

اکثریت دوربین های EOS کنون 4 مود اندازه گیری مختلف را ارائه می دهند: موضعی، جزیی، میانگین وزنی مرکزی، و تخمینی.

آخرین قابلیت دوربین کنون به صورت پیش فرض می باشد، و روشنایی را قبل از محاسبه ی اینکه تاریکی یا روشنایی به چه اندازه باشد، اندازه گیری می کند.

اندازه گیری موضعی و جزیی، شما را قادر به خواندن ارائه هدفمند می کند. این حالت در صورتی که شما در حال عکس برداری یک جسم کوچک با پشت زمینه روشن یا تاریک باشید، بسیار مفید خواهد بود.

منبع :  digitalcameraworl

درباره نویسنده