تاثیر اجزای مثلث نوردهی بر هم

iso-shutter-diafragma

تاثیر اجزای مثلث نوردهی بر هم

این سه عنصر  یعنی ایزو ، شاتر ، دیافراگم بر هم موثر هستند و نمی توان تأثیر هر یک را از دیگری جدا در نظر گرفت به همین دلیل به آن ها مثلث نوردهی می گویند ، حال به بررسی تاثیر این سه از نگاه نمایندگی کانن می پردازیم.

iso-shutter-diafragma

ایزو ، شاتر و یافراگم هر سه به نحوی بر میزان نور ورودی و ثبت آن نقش دارند برای مثال باز و بسته بودن دریچه دیافراگم، سرعت بالا و پایین شاتر و البته میزان ایزو همگی در نوردهی تأثیر دارند.

 

با یک مثال نقش آن ها را بررسی می کنیم، مثلا اگر نور ورودی از قسمت دیافراگم افزایش بیابد ، برای برقراری تعادل میان میزان نوردهی، باید به نحوی دیگر میزان نوردهی را کاهش دهید که می توانید یا سرعت شاتر خود را زیاد کنید یا میزان ایزو را کاهش دهید و راه سوم آن است که به صورت با هم عمل کنید و همزمان هم شاتر و هم ایزو را تغییر دهید.

همگی ما می خواهیم هنگام عکاسی بهترین نور را داشته باشیم که در نتیجه بهترین عکس را خواهیم گرفت پس دیافراگم ، شاتر و ایزو باید کنار هم به بهترین شکل کار کنند. اگر دیافراگم لنز دوربین شما هنگامی که در نور زیاد مانند نور خورشید در روز قرار بگیرید نور زیادی بلوکه می شود یعنی سنسور برای جمع آوری نور به زمان بیشتری نیاز دارد پس باید  شاتر مدت زمان بیشتری باز بماند. در نتیجه این بحث یعنی هنگامی که دیافراگم کوچکتر از حد باشد ما به زمان بیشتری نیاز داریم. سرعت شاتر طولانی تر به سنسور این امکان را می دهد که نور مناسب عکس را جمع آوری کند.

 

شما می توانید برای اطلاع از قیمت دوربین های کانن، تعمیر دوربین کانن خود و همچنین بهره مندی از مشاوره رایگان کارشناسان مجرب با نمایندگی کانن تماس بگیرید.

درباره نویسنده