تنظیم شاتر در دوبین عکاسی

تنظیم شاتر در دوبین عکاسی

حتما شما هم در عکاسی واژه ی شاتر به گوشتان خورده است، می خواهیم در ادامه این مطلب به بررسی شاتر و ویژگی های آن از نگاه فروشگاه مرکزی کانن بپردازیم.

 

شاتر یکی از سه ضلع مثلث عکاسی به حساب می‌آید. دو شاخصه ی دیگر ایزو و گشودگی دیافراگم هستند .با تنظیم شاتر می توانید تصاویر بسیار زیبایی خلق کنید.

در دوربین عکاسی ، شاتر به پرده ی جلوی دوربین گفته می شود که تا قبل از شروع عکاسی کاملا بسته است و هنگامی که شما شروع به عکاسی می کنید ، شاتر از جلوی حسگر کنار رفته و نوری که از دیافراگم لنز عبور کرده است به سنسور دوربین برخورد خواهد کرد. زمانی که  نور به حد معین به حسگر رسید، شاتر به سرعت بسته شده و دوباره به طور کامل جلوی حسگر قرار خواهد گرفت.

00Jff1-34605184

سرعت‌ های شاتر بالا معمولا به منظور ثابت کردن اجسام متحرک که سوژه عکاسی برای عکاس هستند استفاده می‌شوند. برای مثال در عکاسی از یه سوژه ی ثابت یا دارای سرعت کم سرعت شاتر حدودا 1.5 ثانیه و برای عکاسی از پرندگان در حال پرواز سرعت حدودا 1.1 ثانیه انتخاب می شود.

shutter-fly1254

به منظور جلوگیری از کند شدن سرعت شاتر به طور خودکار در هنگام عکاسی از یک جسم متحرک، می‌توانید از نور فلاش کمک گرفته و در نتیجه میزان نور را جبران کنید. در این صورت میزان سرعت شاتر افزایش خواهد یافت و سریع تر می شود.

پیشنهاد فروشگاه مرکزی کانن به شما این است که اگر عکاس حرفه ای نیستید و به دنبال گرفتن عکس های بسیار زیبا هستید از حالت سرعت شاتر خودکار  یا Auto دوربین خود استفاده نمایید. زیرا اغلب کاربران به هنگام انتخاب شاتر مناسب گیج می شوند و نمی توانند به درستی انتخاب کنند همچنین شما می توانید  به طور دستی شاتر خود را در موقعیت های مختلف تنظیم کنید.

Canon5D_settings_10

درباره نویسنده