تنظیم ISO در دوربین های عکاسی

iso-1

تنظیم ISO در دوربین های عکاسی

در دوربین های عکاسی ایزو یکی از سه فاکتور مهم برای خرید دوربین عکاسی است. دو فاکتور مهم دیگر گشودگی دیافراگم و سرعت شاتر است. برای کسب اطلاعات بیشتر از قیمت دوربین کانن و یا آشنایی بیشتر با نمایندگی کانن تماس بگیرید.

 

حال به بررسی ایزو میپردازیم . ایزو نشان دهنده ی مقدار حساسیت حسگر یا فیلم عکاسی به نور است که این مقدار با اعداد نمایش داده می شود و هر چه مقدار این عدد کمتر باشد مقدار حساسیت حسگر به نور کمتر است و باید نور بیشتری دریافت کند تا تصویر روشن ثبت شود و اگر عدد نشان دهنده ی ایزو بزرگ باشد به این معنا است که حساسیت بالایی به نور دارد و با نور کمتری قادر به ثبت عکس است. همچنین هر چه مقدار ایزو پایین ‌تر باشد ، کیفیت عکس بهتر خواهد شد. می توان گفت بالا بردن ایزو تاثیر منفی در کیفیت عکس گرفته شده خواهد داشت، یعنی  تصویر حاصل دچار نویز خواهد بود. تغییر مقدار ایزو به سمت بالا یا پایین بیانگر دوبرابر شدن یا نصف شدن میزان حسایت حسگر دوربین شما به نور می باشد.

یک نمونه از وضعیتی که ممکن است بخواهید یک ایزو بالاتر انتخاب کنید عکاسی یک رویداد ورزشی در فضای بسته است که در آن نور کم است و سوژه شما سریع حرکت می کند. با انتخاب یک ایزو بالاتر می توانید از سرعت شاتر سریع تر برای جلوگیری از حرکت استفاده کنید.

 

iso-1

در دو عکس بالا بزرگنمایی عکس هایی که انجام شده –  سمت چپ ها در 100 ISO و  سمت راست در 3200 ISO – گرفته شده است.

 

در عکاسی دیجیتال با توجه به سنسور استفاده شده در دوربین ، قابلیت تنظیم سریع حساسیت سنسور با استفاده از منوی دوربین وجود دارد که یکی از برتری های دوربین های دیجیتال نسبت به دوربینهای آنالوگ به شمار می رود

maxresdefault

 

برای اطلاعات بیشتر از دوربین های کانن با نمایندگی کانن تماس بگیرید ، خرید از نمایندگی کانن مساوی است با خرید آسان و مطمئن.

 

درباره نویسنده