تنظیم White Balance در دوربین عکاسی

تنظیم White Balance در دوربین عکاسی

تنظیم درست وایت بالانس تاثیر بسیار مثبتی در رنگ عکس های شما دارد، در ادامه نمایندگی کانن به بررسی این مبحث می پردازد.

DSCF1213

قبل از توضیح در مورد وایت بالانس باید کمی در مورد نور حرف بزنیم، همه ی شما می دانید ما به کمک نور می توانیم اجسام را ببینیم، همچنین به کمک نور رنگ ها متمایز می شوند. مثلا یک گل را در نظر بگیرید رنگ سبز برگ این گل در یک روز آفتابی و در یک روز بارانی یا در محیط اتاق زیر نور لامپ با هم تفاوت دارد، این تغییر رنگ به دلیل وجود نور با طول موج های متفاوت است . از طرف دیگر منبع نوری مانند مهتابی نوری سرد با طول موج های آبی دارد. این نورهای رنگی در سطوح شفاف منعکس می شوند، اما مغز ما بسیار از آنچه  که فکر می کنیم باهوش تر است وتا جایی که می تواند اثر این نورهای رنگی را دفع می کند اما این هوشمندی در دوربین ها وجود ندارد و سنسور دوربین این نورهای رنگی را ثبت می کند.

برای رفع این مشکل، استفاده از تنظیم نور سفید لازم است. بنابراین با وایت بالانس و تطبیق آن با منبع نوری، می توان عکسی که به دید ما نزدیک تر است ثبت کرد.

در حالت White Balance ی خود دوربین حالت هایی وجود دارد که می توان در موقعیت خاص از آن استفاده کرد البته یک حالت خودکار هم وجود دارد که کار را بسیار راحت کرده است، یعنی به صورت خودکار در هر شرایطی به شما کمک می کند بهترین عکس را بگیرید. این گزینه هم مانند گزینه های دیگر در دوربین و وسایل هوشمند دارای نقص هایی است که شاید اشتباه کند اما استفاده از White Balance شما را در ثبت بهترین عکس ها بسیار کمک می کند.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر از دوربین های کانن و تعمیر دوربین خود با نمایندگی کانن تماس بگیرید.

 

درباره نویسنده