جبران نوردهی در دوربین

Exposure-1

جبران نوردهی در دوربین

با تنظیم دیافراگم یا هر کدام از عوامل دیگر در دوربین امکان دارد مقدار نور موررد نیاز دوربین فراهم نشود، حال نمایندگی نیکون می خواهد به بررسی چگونگی جبران نوردهی در دوربین بپردازد.

Exposure-1

جبران نوردهی در حالتی که دیافراگم تغییر می کند : در این حالت شما دیافراگم دوربین را تغییر می دهید و خود دوربین بسته به مقدار نور مورد نیاز، سرعت شاتر را کم یا زیاد می‌ کند به بیان دیگر یعنی وقتی دیافراگم را بسته‌ یا باز تر می ‌کنید ، دوربین به صورت خودکار سرعت شاتر را  متناسب با آن تغییر می ‌دهد تا مقدار نوردهی ثابت مانده و تغییری نکند. این تغییر عکس هم است یعنی وقتی شما باعث کم بودن نور می شوید سرعت شاتر بیشتر و وقتی باعث زیاد شدن نور سرعت شاتر کم می شود.

 

جبران نوردهی در حالتی که شاتر تغییر می کند : این حالت  برعکس توضیحات بالا در مورد دیافراگم است. در این حالت که شاتر دوربین ما تغییر کرده است جبران نوردهی روی اندازه دیافراگم تغییر ایجاد می‌ کند و بسته به کمتر یا بیشتر شدن آن، دهانه دیافراگم را بسته‌ یا بازتر می‌کند.

 

امکان  دارد این سوال برای شما پیش بیاید که در حالتی که دوربین در مود دستی یا خودکار قرار دارد چه اتفاقی می افتد؟ در جواب باید بگوییم در این حالت جبران نوردهی هیچ تأثیری ندارد. در حالت تمام دستی،  دوربین انتخاب خودکاری ندارد که بتواند برای جبران نوردهی کاری انجام دهد. در مود خودکار یا Auto هم اصولاً دوربین تمام اختیار نوردهی را در دست می‌گیرد و چیزی برای تغییر وجود ندارد که شما بخواهید آن را تغییر دهید. در این حاللت دوربین خود تمام تغییرات لازم برای گرفتن بهترین عکس انجام می دهد.

 

با خرید از نمایندگی نیکون خرید آسان و مطمئن را تجربه کنید، شما می توانید با یک تماس با فروشگاه منعم از مشاوره رایگان کارشناسان مجرب بهره مند شوید.

درباره نویسنده