مواقعی که باید از جبران نوردهی استفاده کنید

مواقعی که باید از جبران نوردهی استفاده کنید

حتما شما هم در این موقعیت قرار گرفتید که در شب یا مکان تاریک باشید و بخواهید نور را بیشتر کنید یا در جای خیلی روشن و روز باشید و بخواهید نور را کم کنید، نمایندگی مرکزی نیکون شما را در بهبود این امر یاری خواهد کرد.

 

قابلیت جبران نوردهی به شما کمک می کند تا میزان نور مورد نیاز خود را بسته به سلیقه و موقعیتی که در آن هستید تنظیم کنید. نحوه دسترسی شما به جبران نوردهی به دوربینی که استفاده می کنید بستگی دارد . در بسیاری از دوربین ها، مانند دوربین های DSLR نیکون این کنترل معمولا مانند یک آیکون +  یافت می شود. دوربین شما به این صورت عمل می کند که سرعت شاتر و میزان باز بودن دیافراگم را تغییر می دهد تا تغییر دلخواه شما ثبت شود

exposure-compensation-4.

دوربین ها دارای سیستمی هوشمند هستند که همیشه می خواهند عکسی که شما می گیرید نه روشن باشد نه تاریک، یک حد وسط بین این دو حالت. حال فرض کنید شما در مکانی هستید که نور کم است دوربین برای روشن تر شدن عکس دیافراگم را باز تر و سرعت شاتر را کم میکند، برعکس این حالت در عکاسی هنگام نور زیاد است که دوربین دیافراگم را کمی بسته و سرعت شاتر را زیاد می کند تا عکس بیش از حد روشن نشود.

 

شاید برای شما این سوال پیش بیاید که در چه مواقعی باید از جبران نوردهی استفاده کنید؟ یکی از موقعیت هایی که میتوان به عنوان مثال مطرح کرد، عکاسی در برف است، عکاسی در برف باید حتما باید در روز باشد یا اگر از جبران نوردهی استفاده کنید باعث می شود عکس روشن باشد، با توجه به عکس پایین متوجه تفاوت بسیار این دو عکس خواهید شد.

 

300px-Mt.Hokendake_without_Exposure_Compensationهنگامی که از حالت جبران نوردهی استفاده نشود

 

300px-Mt.Hokendake_with_+2EV_Exposure_Compensationهنگامی که از حالت جبران نوردهی استفاده شود

 

برای بهره مندی از مشاوره کارشناسان مجرب نمایندگی مرکزی نیکون و همچنین تعمیر دوربین خود و اطلاع از قیمت های دوربین های نیکون و کانن با ما تماس بگیرید.

درباره نویسنده