گشودگی دیافراگم یا عمق عکس در عکاسی

nikon_300f2_diaph_f&r684350

گشودگی دیافراگم یا عمق عکس در عکاسی

دیافراگم یکی از سه ضلع مثلث عکاسی به حساب می‌آید. دو شاخصه ی دیگر ایزو و شاتر هستند. حال به بررسی دیافراگم و ویژگی های آن از نظر نمایندگی نیکون می پردازیم.

nikon_300f2_diaph_f&r684350

دیافراگم دوربین عکاسی به تیغه‌ هایی گفته می ‌شود که درون لنز دوربین قرار گرفته‌ اند و با گشاد و تنگ شدن، میزان عبور نور را از روزنه میانی آن ها (که به آن اپرچر می گویند) کنترل می‌ کنند. این تیغه‌ ها که به ‌طور معمول ۶ تا ۹ تا هستند، طوری طراحی شده‌ اند که با بازشدن، میزان نور را زیاد و با تنگ شدن، میزان نور را کم ‌کنند. .

با گشاد و تنگ کردن این روزنه ، نه تنها میزان ورودی نور به درون دوربین تغییر می کند ، بلکه عمق میدان نیز تغییر پیدا خواهد کرد. هرچه عدد دیافراگم، کوچکتر باشد، مساحت روزنه افزایش پیدا خواهد کرد و هرچه این مساحت بیشتر باشد، عمق میدان کمتر خواهد بود. به ‌طور مثال، عمق میدان با f/22 بسیار بیشتر از عمق میدان با f/2.8 خواهد بود.

باید بدانید که اگر سرعت شاتر را یک درجه بیشتر شود, میزان نور ورودی را نصف و یا دو برابر می کند و اگر مثلا سرعت شاتر را یک درجه کاهش و دیافراگم را یک درجه افزایش داده شود , نور ورودی به یک میزان خواهد بود. پس دیافراگم بزرگ, درجه ی کمتر و دیافراگم کوچک درجه ی بیشتری دارد.

همچنین نکته ی قابل توجه این است که در ایران، استفاده از کلمه فرانسوی دیافراگم به جای اپرچر استفاده می شود که اشتباه است. دیافراگم تنها به تیغه‌ ها گفته می ‌شود و اپرچر به روزنه ‌ای که در میان این تیغه ‌ها ایجاد می‌ شود، می گویند. در نتیجه ، کلمه دیافراگم به ‌طور اشتباه متداول شده‌ است.

 

برای اطلاعات بیشتر از قیمت دوربین های نیکون و همچنین تعمیر دوربین خود با نمایندگی نیکون تماس بگیرید.

 

درباره نویسنده