10 مورد از تنظیمات دوربین کنون

10 مورد از تنظیمات دوربین کنون

10 مورد از تنظیمات دوربین کنون

10 مورد از تنظیمات دوربین کنون

دوربین ابزاری است که برای استفاده از آن باید اعتماد به نفس و دانش کافی داشته باشید. البته مطالعه کامل دستورالعمل ممکن است کار سختی باشد. همچنین امتحان کردن همه دکمه‌ها و تنظیمات هنگام هر عکاسی کاری زمان بر است. دنیای دوربین در این مقاله تعدادی از تنظیمات دوربین کنون را برای شما ذکر کرده است.

تنظیم حالت عکسبرداری

10 مورد از تنظیمات دوربین کنون

پیشنهاد ما، استفاده از حالت دستی یا نیمه اتوماتیک – مانند حالت Aperture Priority – است. در این صورت عکس‌های شما از خلاقیت بیشتری نسبت به حالت اتوماتیک برخوردار خواهند بود.

در دوربین‌ کنون، حالت‌های مختلف عکسبرداری با استفاده از صفحه مدرجی که در بالای دوربین قرار دارد انتخاب می‌شوند. دوربین‌های غیر حرفه‌ای و نیمه حرفه‌ای در مقایسه با دوربین‌های حرفه‌ای مانند پورتره، ماکرو و اسپورت دارای حالات عکسبرداری بیشتری است.

تنظیم دریچه عبور نور، سرعت شاتر و جبران نوردهی

10 مورد از تنظیمات دوربین کنونوقتی در حالت دستی یا نیمه اتوماتیک کار می‌کنید، لازم است که دریچه عبور نور، سرعت شاتر و نوردهی را به طور مناسبی تنظیم کنید. در مدل‌های گران قیمت کنون هر کدام از این تنظیمات با صفحه مدرج مخصوص به خود انجام می‌شود. ولی در دوربین‌های غیر حرفه‌ای تنها یک صفحه مدرج (در پشت دکمه شاتر) برای این تنظیمات وجود دارد. اگر بخواهید دریچه عبور نور و سرعت شاتر را تنظیم کنید، باید دکمه جبران نور دهی (Exposure Compensation) را، که در پشت دوربین قرار دارد، نگه داشته و سپس صفحه مدرج را بچرخانید.

 • در حالت Program، صفحه مدرج، دریچه عبور نور را تنظیم می‌کند. گرچه خود دوربین هم ممکن است آن را تغییر دهد. دکمه Exposure Compensation با صفحه مدرج، میزان جبران نوردهی را تغییر می‌دهد.
 • در حالت Aperture Priority، صفحه مدرج، دریچه عبور نور را تنظیم می‌کند. دکمه Exposure Compensation با صفحه مدرج، میزان جبران نوردهی را تغییر می‌دهد.
 • در حالت Shutter priority، صفحه مدرج، سرعت شاتر را تنظیم می‌کند. دکمه Exposure Compensation با صفحه مدرج، میزان جبران نوردهی را تغییر می‌دهد.
 • در حالت دستی (Manual)، صفحه مدرج، سرعت شاتر را تنظیم می‌کند. دکمه Exposure Compensation با صفحه مدرج، دریچه عبور نور را تنظیم می‌کند.

تنظیم ISO

10 مورد از تنظیمات دوربین کنونISO برای تنظیم نورگیری به کار برده می‌شود. برای استفاده از آن کافی است که دکمه ISO را در بالای دوربین فشار داده و سپس با استفاده از صفحه مدرج سرعت شاتر، یا دی-پد، ISO مورد نظر را انتخاب کنید. در نهایت برای تایید عملات دوباره دکمه ISO را فشار داده و دکمه شاتر را تا نیمه پایین بیاورید، یا اینکه در دی-پد دکمه SET را بزنید.

بالانس سفیدی

10 مورد از تنظیمات دوربین کنونبسته به وضعیت هوا، منبع نور و اینکه در چه ساعتی از روز عکسبرداری می‌کنید، نور “دمای رنگی” متفاوتی دارد که می‌تواند از نارنجی گرم در بعد از ظهر تا آبی سرد در سایه در روز آفتابی تغییر کند. دوربین شما بالانس سفیدی را به طور خودکار انجام می‌دهد ولی برای تطابق بیشتر بین عکس‌ها ممکن است لازم باشد که آن را به شکل دستی تنظیم کنید.

برای این منظور دکمه WB را در پشت دوربین فشار داده و از دی-پد یکی از حالات زیر را انتخاب کنید:

 • Auto White Balance
 • Daylight
 • Shade
 • Cloudy
 • Tungsten Light
 • White Fluorescent Light
 • Flash
 • Custom

تنظیم حالت و نقطه Autofocus

10 مورد از تنظیمات دوربین کنون

دوربین کنون سه حالت مختلف auto-focus دارد: One Shot، Al Focus و Al Servo. هر کدام از این حالت‌ها موارد استفاده خاص خود را دارد.

برای انتخاب این حالت‌ها دکمه AF را در پشت دوربین فشار داره و سپس حالت مورد نظر را از دی-پد انتخاب کنید.

دوربین نقطه‌های اوتوفوکس مختلفی بر روی حسگر خود دارد. خود دوربین به طور پیشفرض بر روی یک نقطه از تصویر زوم می‌کند. برای تنظیم دستی دکمه AF Point Selection را فشار داده و از دی-پد نقطه‌ای را که دوست دارید دوربین روی آن زوم کند انتخاب کنید.

تنظیم تایمر خودکار و حالت عکاسی

10 مورد از تنظیمات دوربین کنوناگر بخواهید با گروهی از دوستان عکس سلفی بگیرید به تایمر خودکار احتیاج پیدا می‌کنید. تمام دوربین‌های کنون تایمرهای 2 ثانیه‌ای و 10 ثانیه‌ای دارند.

دکمه Self-Timer/Shooting Mode معمولا در پشت دوربین قرار دارد (به آیکن مربوط به آن در عکس بالا دقت کنید). ابتدا این دکمه را فشار دهید، سپس از دی-پد آیکن ساده را برای تایمر 10 ثانیه‌ای، و آیکنی که در کنارش عدد 2 نوشته شده است را برای تایمر 2 ثانیه‌ای انتخاب کنید.

بعد از تنظیم تایمر، دوربین را در حالت تک عکس یا عکس پیوسته قرار دهید. دوباره دکمه Self-Timer/Shooting Mode را بزنید و حالت مورد نظر را انتخاب کنید.

قرار دادن دوربین در حالت فیلمبرداری

10 مورد از تنظیمات دوربین کنوندوربین دیجیتال شما قطعا توانایی ضبط فیلم را نیز دارد. در دوربین‌های غیر حرفه‌ای DSLR کنون می‌توان با استفاده از دکمه پاور به حالت ضبط فیلم رفت؛ کافیست که پاور را دو بار به جلو هل دهید.

برای شروع فیلمبرداری دکمه Live View/Record را فشار دهید. حتی در هنگام فیلمبرداری هم می‌توانید با دکمه شاتر عکس بگیرید.

تغییر کیفیت تصویر

10 مورد از تنظیمات دوربین کنون

در دوربین‌ کنون دیجیتال می‌توان با استفاده از آپشن RAW عکس‌هایی با کیفیت بالا گرفت. این آپشن نسبت به حالت JPEG دارای کیفیت بهتری می‌باشد. برای انتخاب این آپشن‌ها دکمه منو در پشت دوربین را فشار دهید. در سطر اول می‌توانید کیفیت تصویر خود را انتخاب کنید.

مرور عکس‌ها

10 مورد از تنظیمات دوربین کنونلازم است که گاها عکس‌های قبلی را مرور کنید. مطمئنا دلتان نمی‌خواهد که آخر سر متوجه شوید تنظیمات را اشتباه انجام داده و تمام عکس‌هایتان خراب شده است!

برای بازبینی عکس‌ها دکمه پلی را زده و با استفاده از دی-پد عکس مورد نظر را ببینید. می‌توانید عکس‌ها را زوم کنید و روی آنها دقیق شوید.

به جای پاک کردن عکس‌ها، کارت SD را فرمت کنید

10 مورد از تنظیمات دوربین کنونپاک (دلیت) کردن عکس‌ها از کارت اس دی روش خوبی برای افزایش فضای خالی نیست، چون این کار می‌تواند منجر به خراب شدن دیتا شود. در عوض بهتر است کارت خود را فرمت کنید.

برای انجام فرمت دکمه منو را فشار دهید و سپس مانند شکل بالا گزینه Format card را انتخاب کنید. با زدن OK کارت اس دی خالی شده و دوربین برای عکسبرداری‌های بعدی آماده می‌شود.

اگرچه مواردی که در بالا به آن اشاره کردیم، همه تنظیمات و آپشن‌های موجود در دوربین شما را در بر نمی‌گیرد، ولی تنظیمات که ذکر کردیم بسیار مهم هستند و می‌توانید حالا کار خود را با دوربین کنون شروع کنید. همچنان که به عکاسی می‌پردازید، با تنظیمات جدیدتر آشنا خواهید شد.

منبع: howtogeek.com

درباره نویسنده